חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים כללי  >  הפקת אירוע > לע"ז בהזמנה? הרב לא בא

לע"ז בהזמנה? הרב לא בא  
19/04/2010

כשגדעון וטליה, זוג דתל"שים, החליטו להשמיט מההזמנה לחתונתם את התאריך העברי, הם לא חשבו לרגע שזה יגרור גל הברזות המוני מהחתונה, מצד חברים של ההורים, חברים מהילדות, ואף מצד חלק מבני המשפחה הלא כל-כך רחוקה.
זה לא שהיה חשוב להם במיוחד לרשום רק את התאריך הלועזי, אבל כבר המון זמן שהם בכלל לא משתמשים בתאריך העברי, אז הם לא ראו סיבה מיוחדת לעשות בו שימוש גם עכשיו. אפילו 'בס"ד' הם הקפידו לרשום בראש ההזמנה, ככה בשביל ההתחשבות.
 האמת, שטליה באה מבית קצת 'קוקניקי', ושם מסתבר, קצת מקפידים על העניין. הרב צבי-יהודה הכהן קוק, היה קנאי במידת מה  לאלו שהיו משתמשים, לכל מטרה שתהיה בתיארוך הלועזי, בין אם זה על הזמנה על חתונה ובין אם על גליון של כתב עת. הוא סבר שהשימוש בתאריך לועזי עובר על איסור התורה של "ושם אלוקים אחרים לא תזכירו, לא יישמע על פיך".

דרישתו לא היתה שיוסיפו גם תאריך עברי, אלא לכתוב תאריך עברי בלבד. הוא אף היה מתנה את בואו לחתונות, בכך שרק תאריך עברי יירשם בהזמנה. יש תאריך לועזי בהזמנה? הרב פשוט לא בא.

דרישתו לא היתה שיוסיפו גם תאריך עברי, אלא לכתוב תאריך עברי בלבד. הוא אף היה מתנה את בואו לחתונות, בכך שרק תאריך עברי יירשם בהזמנה. יש תאריך לועזי בהזמנה? הרב פשוט לא בא.
אבא של גדעון, היה בעל דעות קצת יותר פתוחות, הוא החזיק בדעתם של הרבנים שהתירו את התאריך הלועזי, ולו משום טענת חז"ל, שגם חלק מההסטוריונים הודו בה, כי כל ספירת השנים הלועזית כנראה מוטעית מיסודה, וזאת משום שיש"ו, כלל לא נולד בתאריך שחושבים
שהוא נולד ועל כן הספירה הלועזית אינה מתייחסת ליום הולדתו של אותו האיש, אלא היא ספירה בעלמא. מהצד של גדעון דווקא נרשמה נוכחות מלאה, חוץ מחלק מהחברים מהישיבה.  
אחרי הכל, זאת מחלוקת כמו כל מחלוקת, בלי פסיקה של 'שורה תחתונה' המוסכמת על כל הדעות, אמר אבא של גדעון לאביה של טליה, אחרי החתונה.
רוב הפוסקים, בכל זאת סוברים שעדיף תמיד להשתמש בתאריך העברי משום קדושתו, והם אף סוברים כי אם נאלצים, כמו במסמך ממשלתי לכתוב את התאריך הלועזי, אז לפחות להקדים לו את כתיבת התאריך העברי.
לעומת גדעון וטליה, יש זוגות, כמו אלי ועדינה, שהחליטו באמת להיצמד לתאריך העברי. ההורים בהתחלה היססו, אך אחרי שהזוג הנחוש בדעתו איים שיוסיף ל'תאריך הנוצרי' כלשונם, גם סוגריים בהם יכתבו 'למניין הנוצרים ימח שמם', ההורים 'התקפלו' ישר, נכנעו ללחץ ובהזמנה כלל לא אוזכר התאריך הלועזי.
ההורים בהתחלה היססו, אך אחרי שהזוג הנחוש בדעתו איים שיוסיף ל'תאריך הנוצרי' כלשונם, גם סוגריים בהם יכתבו 'למניין הנוצרים ימח שמם', ההורים 'התקפלו' ישר
"כן, ישנה גם הדעה האמונית-לאומית", אומר אלי, "'הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב', בירך מחוסר רצון בלעם הרשע, ברכה שמסמלת את העם בכל מקום אליו הגיע בשנות קיומו. במיוחד אחרי ששבנו לארצנו, אחרי כאלפיים שנות גלות, זכינו להקים מדינה יהודית ובה אלפי מוסדות תורה חלוציים, זה הזמן לשוב ולהשתמש בתיארוך של אבותינו מימי קדם, מבלי להתחשב כלל באומות העולם שמסביב".
עד כמה התאריך העברי קדום? אנו שואלים את אלי שמסתבר כי עשה בירור מקיף בעניין, ומקבלים מענה.
"הרמב"ן כתב שבתחילה היה נעשה מניין החודשים זכר ליציאת מצרים, אבל כאשר עלו ישראל מבבל, התחלנו לקרוא את החודשים בשמות שנקראו בבבל, כדי להזכיר ששם עמדנו ומשם העלנו ה' יתברך. כלומר, מניין החודשים מתשרי ושמותם נועדו להזכיר את הגאולה השנייה. ומכאן, שבהזכרתנו את ימי השבוע - אנחנו מחזקים את יסוד האמונה בבורא עולם, ובהזכרת החודש העברי דווקא - אנו מחזקים את האמונה בגאולת ישראל".
אלי מצא שרבים גם מצטטים את דברי החתם סופר שכתב, כי בשימוש בחודש העברי אנו מחזקים גם את אחיזתנו בארץ ישראל, שהרי בתאריך העברי אנו מונים לבריאת העולם, וממילא אנו מכריזים בכך שהבורא ברא את העולם והעולם מחודש ולא קדמון, 'ובכך להודיע קבל עם ועדה ועולם, שארץ ישראל ניתנה לנו מידי הבורא מתנת עולמים ולא יוכלו אומות הגויים לטעון עליה חזקת בעלות או כיבוש'. ומכאן, שחובה להשתמש בתאריך העברי ולהרבות בכך קידוש ה', אמונה בגאולת ישראל וחיזוק אחיזתנו בארץ ישראל", מסכם אלי את דעתם של הפועלים על פי אמונה ערכית זו, תוך שעדינה מסתכלת בו בהערצה, של כלה אל חתנה.