חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים תורניים  >  הדרכה לחתונה > מתכוננים לחיים- על הדרכת כלות וחתנים

מתכוננים לחיים- על הדרכת כלות וחתנים  
08/03/2010

מתוך כלולות- המגאזין למתחתנים

האנרגיות העצומות המושקעות בהכנות לקראת החתונה יכולות לתת לנו את התחושה שהצלחת הערב הגדול הזה היא המטרה עצמה. קל מאוד לשכוח את זה במרוץ הסידורים, אך החיים האמיתיים מתחילים בעצם... ביום שאחרי. מדובר בחיים שונים לחלוטין מחיי הרווקות-מציאות חדשה שבוודאי דורשת הכנה יסודית ורצינית לא פחות מאשר האירוע, ואולי אף יותר. ובדיוק לשם כך קיימת ההדרכה לכלות ולחתנים.

הרבנית דבורה רוזנברג היא מדריכת כלות וותיקה מרצה ומנחה בתחום המשפחה. היא שוחחה איתי אודות הדרכת הכלות והאירה את הנושא מנקודת מבטה של מי שכבר מכירה את הנושא היטב.

הרבנית רוזנברג, לשם מה בעצם צריך הדרכה? הרי במשך הדורות הנושא הועבר לנישאים ע"י הוריהם?

לדעתי המצב הרצוי הוא שהדברים באמת יועברו ע"י ההורים. ידוע לנו על גדולי ישראל שהדריכו את ילדיהם: אגרת הקודש לרמב"ן למשל, או החפץ חיים שהדריך את ילדיו. אבל כיוון שהמצב כרגע הוא שההורים אינם מדריכים, קיים צורך בהדרכה אישית של כלות ושל חתנים.

עד כמה באמת נכנס עניין ההדרכה לחתנים, ומי מדריך אותם?

הקף התופעה בהחלט גדל, והוא הולך וגדל גם כיום. יש לימוד על נושא חיי המשפחה כבר במכינות הצבאיות , בישיבות ההסדר ובמסגרות נוספות, גם עבור בחורים שעדין לא מתחתנים. הנושא נלמד עם הר"מים ברמות של אידיאולוגיה מאוד גבוהה, וכמובן בצורה  מפורטת יותר בלימוד אישי עם החתנים.

איך בעצם מתבצע ה-"שידוך" בין הכלה למדריכה?

באופן כללי, כל כלה שנרשמת לנישואין מופנית למדריכה שברבנות. בדרך כלל מדובר במפגש אחד או שניים, יתכן מקומות בהם יש יותר מפגשים. יש המסתפקות בכך, אך יש הרוצות להרחיב וללמוד עם מדריכה פרטית, שם מדובר בחמש עד עשר פגישות בממוצע, כאשר אורכה של פגישה הוא כשעתיים-שלוש. אם הלימוד מתבצע רק אצל המדריכה הפרטית, הרבנות מבקשת אישור על כך.

למדריכה אפשר להגיע ע"י המלצה מהרבנות, מפה לאוזן, או דרך ארגונים כדוגמת בנין שלם.

אם הלימוד כרוך בתשלום?

זה תלוי במדריכה. אני אישית לא גובה תשלום, אך ישנן היום יותר מדריכות שמבקשות תשלום כלשהו , ובעיני זה לגיטימי. מדובר על נשים עם משפחות המקדישות לכלה הרבה שעות מזמנן. אם לומדים דרך בנין שלם הכלה לא משלמת ישירות למדריכה אלא לארגון, והוא נותן אחוזים מסוימים למדריכה.

עבור הכלה שלא יודעת למה לצפות בסדרת המפגשים הנ"ל, הרבנית רוזנברג מחלקת את התכנים המועברים על ידה לשתי קטגוריות. צוהר לטוהר- טהרת המשפחה, ופשר הקשר- מהי זוגיות טובה ואיך בונים אותה. את הנושאים הבאים היא משתדלת להעביר תמיד- אם כי במינונים שונים מכלה לכלה:

* הצורך ללמוד על זוגיות ולהבין שזה כרוך בעבודה- עבודה על הזוגיות והבנה שמדובר כאן בעבודת ה'.

*היחס החיובי של התורה לגוף שכוללת את התייחסות של חז"ל לנושא האישות כדבר טבעי ויפה.

*איזון בין החיים לקדושה.

*טהרת המשפחה- להבין עד כמה אפשר, לאהוב את המצווה ולשמוח בה.

*מאפיינים וצרכים שונים של נשים וגברים.

בניית הקשר הזוגי- כבוד הדדי, תקשורת טובה, הבעת רגשות.

*התמודדות עם משברים.

* תכנון משפחה ושאלת רב.

"קיימת גמישות רבה במינון ובסדר בו הנושאים מועברים" מסבירה הרבנית רוזנברג. "כמובן שכל מדריכה מעבירה את הדברים אחרת, וגם אצל אותה מדריכה ההדרכות תהיינה שונות מכלה לכלה, או כך לפחות זה צריך להיות. כל אחת מגיעה עם רקע אחר, ורמת ידיעות שונה."

האם את מדריכה לפעמים את הזוג גם בנושאים הרלוונטיים?

כן, בהחלט. לעיתים תך כדי לימוד גם מתעורר הצורך להזמין את בן הזוג לשיחה. קורה לעיתים שיש צורך בהכוונה או בייעוץ, אפילו בשלב המוקדם הזה שלפני החתונה. ובכלל אני מסבירה לזוג שיש חשיבות רבה בהתייעצות עם אנשי מקצוע כדי להיחלץ ממשברים. גם אחרי החתונה כלות מוזמנות לפנות אלי ולהתייעץ, וכך ה אכן עושות.

אני מבקשת מהרבנית רוזנברג חומר מומלץ עבור כלה המעוניינת להתעמק מעבר למפגשים עם המדריכה, ומקבלת רשימה ארוכה של ספרים, שהרבנית מציינת שהם חלק קטן מאוד מהחומר הקיים. בין השאר היא ממליצה על החוברת של המרכז הארצי לטהרת המשפחה- "מימי גן עדן"- על המסתורין של המקווה, על ספרו של הרב גינזבורג- "ברית הנישואין", ספריו ל הרב אבינר- "ואהבת לרעייתך כמוך", "פרקי אהבה", "אחותי כלה" ועוד. גם לרב שמחה כהן יש ספר בשם "הבית היהודי" שיכול להוסיף. ספרה של נעמי וולפסון "כמשוש חתן על כלה" מביא מקורות בנושא זוגיות עם ביאורים מעשירים (הערת הכותבת- בימים אלה יצאה נעמי וולפסון עם ספר חדש "ודבק באשתו" שזכה להסכמה והמלצה חמה מהרב יעקב אריאל).

ומי שרוצה להתעמק בפן הפסיכולוגי יכול לקרוא את ספריה של אילה מלאך פיינס- "שחיקה ואהבה בחיי הנישואין" ו-"התאהבות", או את ספרה של ד"ר קלייר רבין- "טובים השניים- הנישואין כדיאלוג".

"הדבר החשוב ביותר" מסכמת הרבנית רוזנברג "הוא לדעת שהמדריכה רק פתחת צוהר. צריך להבין שיש לעבוד על הזוגיות ולהמשיך ללמוד משך כל שנות הנישואין." 

 

 

 

מחפשת מדריכת כלה ? לחצי כאן לרשימת מדריכות כלה והדרכה זוגית .