חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים כללי  >  הפקת אירוע > חתונה תקציב ונבואה

חתונה תקציב ונבואה  
04/12/2008

תכנון חתונה הוא פרויקט חברתי, כלכלי ושיווקי. לחלק מהזוגות החתונה תהיה אחד הפרויקטים הגדולים שיפיקו בימי חייהם. למותר לציין שרבים מהזוגות אינם מומחים להפקת אירועים, אינם אנשי שיווק ואינם אנשי כלכלה ותכנון.
אז מה עושים? ככלכלן אני אוהב לבחון תופעות אנושיות יומיומיות בהיבטים חברתיים, כלכליים וסוציולוגים. אחת התיאוריות בהן השתעשעתי גרסה שאם אתה רוצה לחזות את ההתנהלות הכלכלית של הזוג עליך לבחון את הדר בה תוכננה, התנהלה ומומנה חתונתם.אז כך נתחיל מהבן של... או הבת של... טוב אז בדרך כלל הבן של... מתחתן עם הבת של... החתונות של הזוגות האלו בכלל לא נוגעות לזוג. הזוג נמצא שם רק במקרה. החתונה שייכת להורים של הזוג הצעיר ויגיד הזוג הצעיר תודה שהוא בכלל מוזמן. מטרת החתונה היא להראות מהם יכולותיה הכלכליות של המשפחה. הזוג הצעיר חושב שהוא קובע משהו אבל הוא עדיין לא יודע שהוא לא קובע דבר ולא יקבע בעתיד דבר. מפיק החתונה מסביר לחתן שהצבע של החליפה חייב להתאים ולהיות בהיר יותר מהצבע החליפה של האבא. לגבי הבת זר פרחים שהיא תחזיק יתאים באופן מפתיע לסידור הפרחים בשולחנות.
חייו של הזוג הצעיר יתנהלו באופן דומה הם יעבדו פחות או יותר במה שההורים תכננו ויגורו פחות או יותר היכן שההורים ירצו (ההורים כמובן ירכשו את הבית). טוב לזוג הזה אנחנו לא צריכים לדאוג לפחות לא מהבחינה החומרית. באופן דומה ניתן לראות לפי החתונה את הזוגות המאורגנים והמחושבים, הבזבזנים, אלו החיים באוברדראפט והמסתבכים. עבור כל אחד מהזוגות הנ"ל ניתן לחזות דרך ארגון החתונה את העתיד הכלכלי. ממדגם לא מייצג של מכרים אני מסיק שככל שהפער בין היכולות של הזוג לבין עלות החתונה גדול יותר כך הסיכוי שהזוג עתיד להסתבך בחייו ולהיקלע למשבר כלכלי גדול יותר. לכן אני ממליץ לנהל את הפקת החתונה בעיניים כלכליות ותחת מסגרת תקציב חתונה.
על הזוג הצעיר לראות בהפקת החתונה כמבחן מקדים להתנהלות המשפחתית הכלכלית לעתיד. לפני כעשור התחתן אחד מחברי הילדות שלי. הבחור (דודי) חזר מטיול בחו"ל ותכנן להתחתן בתוך חודשיים. אין פסול להתחתן תוך חודשיים מרגע ההחלטה אבל כבר בפגישה בה בשר לי על החלטתו הבנתי שדודי מעופף, חולם ועומד להתרסק. הבחור תכנן חתונה רבת משתתפים באחד מגני האירועים היוקרתיים באזור השרון. כששאלתי אותו כמה הוא מתכנן להוציא על החתונה הוא הסביר לי שכרגע אין להם כסף להשקיע בחתונה ולפי הערכתו ההכנסות מהחתונה יכסו את ההוצאות. אז הבנתי שהבחור לא על הקרקע. כששאל אותי כמה אני חושב שתעלה החתונה נקבתי במספר על סמך המיקום ומספר המשתתפים. הבחור כמעט נפל מהכיסא ואמר לי שאני סתם מלחיצן. שכחתי מהעניין אבל לאחר כשבועיים פנו אלי הזוג הלא צעיר (את שוהם לא ממש הכרתי) וביקשו לשבת איתי. המטרה שלהם הייתה לתכנן חתונה מאוזנת תקציבית. הם הסבירו לי שככל שיזמינו יותר אנשים כך גם יגדל סך ההכנסה. אני עניתי להם שזה באמת נחמד שהם רוצים להזמין הרבה אנשים. אבל אם הם חושבים שהבחורה שדודי הכיר בכיתה י' אכן תיתן להם צ'ק שמן אז הם טועים (הוואזה שהיא קנתה להם נשברה עוד לפני שפתחו את העטיפה). לא אכנס לפרטי הפרטים אבל החתונה שאותה הם תכננו להיות מאוזנת ע"פ הערכה שלי אמורה לעלות להם לאחר סיכום ההכנסות והמתנות מעל 100,000 ₪. דודי הסביר לי שאני לא כלכלן אלא קלקלן (צחוקים) ויש לי בעיה של גישה לחיים. "תזרום אח שלי אל תהיה שלילי" חזר דודי שוב ושוב על המנטרה המנצחת. לצערי הזוג לא שמע לעצות שלי לבנות תקציב חתונה ולערוך חישובים יותר מדויקים ויותר מציאותיים. את החתונה הם סיימו בעלות נקייה לאחר הורדות הכספים שקיבלו במזומן ב- 112,000 אלף ₪. להערכתי עד היום הם משלמים עבור חלק מההלוואות שלקחו עבור החתונה. אבל זה כבר סיפור אחר.

שתי טעויות מרכזיות היו להם אחת הבושה והשנייה העצלנות. הבושה להודות מה אתה יכול להרשות לעצמך ומה לא. העצלנות – טוב החתונה מורכבת מהמון נושאים שכל אחד מהם בנפרד לא כל כך יקר אבל בסופו של דבר אלו המון סעיפים. החל מהזמנות (הם בחרו במקום שהיו מאד נחמדים ושילמו מחיר כפול) וכלה בתאריך החתונה (גם על תאריך ניתן להתפשר ולהוריד עלויות).
כיום לאחר כמה שנים של התנהלות כלכלית משפחתית מהגרועות שבהם נתקלתי דודי ושוהם מתנהלים קצת אחרת ואפילו מנהלים תקציב משפחתי. לכן זוגות צעירים, אני ממליץ לנהל את הפקת החתונה בעיניים כלכליות ותחת מסגרת תקציב חתונה יש לראות בהפקת החתונה כמבחן מקדים להתנהלות המשפחתית הכלכלית לעתיד. אין מה לעשות ברגע שהתחתנתם הפכתם להיות מנהלי כספים ולנהל את תקציב המשפחה.

מאת: אלי דרייפוס. מתוך: www.reader.co.il