חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים תורניים  >  משפחה > משפחה אחרי לידה

משפחה אחרי לידה  
07/08/2008

אשתי עומדת לפני לידה חמישית בעז"ה. מנסיון העבר אני זוכר שנוצר בינינו מתח אחרי לידות. כאשר אשתי חוזרת הביתה עם תינוק חדש, היא רוצה שאקדיש את כולי אליה. אפילו לעבודה קשה לי לצאת. במיוחד אני מרגיש שהיא מגבילה אותי בהליכה לתפילות במנין ולשיעור קבוע שיש לי. אני מבין שליולדת יש זכויות אבל גם לי יש זכויות. האם אפשר לומר לה שלא תתפנק.
תשובה מאת הרב אליקים לבנון
בראשונה, אני מאחל לך ולאשתך שתהא לידה קלה בסייעתא דשמיא, בבריאות, בעתו ובזמנו.
ולגופו של דבר: אנו הגברים מעולם לא טעמנו טעמה של לידה. לכן לא נוכל להבין את מצבה של היולדת. חכמים לימדו אותנו, שבלידה "כל אבריה מתפרקין". וכן קבעו, שעד שבעה ימים נחשבת היולדת כחולה שיש בו סכנה. ומיום שביעי עד השלושים נחשבת כחולה שאין בו סכנה... ברוך ה' שרוב הנשים בימינו כיום מתברכות בברכת היולדות שבמצרים: "כי חיות הנה", והן חוזרות לתפקד בזריזות. אולם, זו הטעיה במידת מה, כי גם כיום יש חולשה שלפעמים יולדת חווה אותה, גם לאחר שכאילו חזרה לחוסנה. לכן, אנו הגברים צריכים להיות הרבה יותר רגישים לבקשותיה של היולדת. אסור שיווצר מצב של ניגוד אינטרסים, כאילו הבעל מושך ודורש ללכת בכיוון אחד, לשחררו מאחריות, והאשה היא הצריכה לעמוד על דרישותיה ליתר תשומת לב, ולשותפות של הבעל. במיוחד במקרה אותו הצגת, בו נוצר מתח ביניכם על רקע של דברים שבקדושה: תפילות, לימוד וכד'. שער אתה בנפשך, כמה קושי עלול להיגרם לאשתך לאחר הלידה: מחד, הקושי השגרתי של אשה יולדת. ומאידך, עוד תוספות של קושי נפשי. הנה, בעלה רואה בה מוקד התנגדות לתורה ויראת שמים. על הכאב הפיזי נוסף עוד כאב נפשי, כאילו היא פוגעת בבעלה בעבודת ה' שלו. לכן, חשוב לעשות סדר בדברים ולראות את יחס גדולי ישראל לתורה ולתפילה.
על המשנה במסכת פאה (א',א'):"אלו דברים שאין להם שיעור..." מבאר הגר"א בפירושו "שנות אליהו" שהכוונה היא, שלמצוות הללו אין שיעור כלפי מעלה ולא שיעור כלפי מטה. כלומר: אין מינימום ואין מקסימום. במשנה נזכר גם תלמוד תורה כאחת מהמצוות שאין להם שיעור. מוסיף הגר"א ומבאר, שכאשר יש פנאי לאדם, הוא חייב לעסוק בתורה יומם ולילה, כמו שנאמר ליהושע בן נון: "והגית בו יומם ולילה". אך כאשר אדם צריך לעסוק במצוה, כגון פרנסה או מצוה אחרת המוטלת עליו, אזי הוא יוצא בקריאת שמע של שחרית וערבית או אפילו במלה אחת שהוא לומד. תקופה זו של לידה היא תקופה מיוחדת. אם היה מדובר בענין קבוע, זמן ארוך בו תהיה חייב להפסיד תורה ותפילה, צריך היה לבנות את הזמן בצורה מיוחדת, מותאמת למצב. אולם, כאן הרי מדובר על תקופה לא ארוכה, של התחזקות שלאחרי לידה. גם אם יארך הזמן חודש או חודשיים, הרי זה פרק זמן קצר יחסית. לכן, במקום לחשוש מהזמן שיבוא לאחר הלידה, אתה צריך לראות בפרופורציות הנכונות את השינוי הזמני אשר ייתכן שיחול בסדר יומך. בהחלט, נכון וראוי לבוא לקראת אשתך בפרק זה, מגיעה לה התחשבות מיוחדת לאחר נשיאה ארוכה בעול, משך תשעת חודשי ההריון. אסור לומר לה שלא תתפנק כי אם אנו הגברים היינו צריכים לעבור לידה היינו מתפנקים עשרות מונים יותר מנשותינו. האידיאל הוא להגיע למצב הפוך מהמצב אשר ממנו הנך חושש. אתה צריך להיות רגוע ושלם לגמרי עם האפשרות שתצטרך לקיים מצוות תלמוד תורה בקריאת שמע שחרית וערבית, ולכוון את זמני התפילה שלך בהתאם לסדר היום של היולדת. מצדך, חוץ מזמן העבודה הקבועה שלך לצורך פרנסת המשפחה, יתר הזמן יסודר לפי הקביעה של אשתך. דע, שכאשר אשתך תרגיש שאתה מבין אותה ומתחבר אתה, ברור שהיא מצידה תשתדל לבוא לקראתך ובמקום שיהיה ביניכם מתח שלילי, שכל אחד מנסה למשוך את הזמן לצידו, יבנה מתח חיובי, כאשר כל אחד רוצה בטובתו של רעהו ומוכן לוותר לטובת זולתו. ומתוך כך הבנין נבנה מתוך אהבה ושמחה, והילד החדש שתזכו בו, יחד עם שאר ילדיכם, יגדל בשלווה ובטחון.