חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים תורניים  >  ברית מילה > ההכנות לטקס ברית מילה

ההכנות לטקס ברית מילה  
20/06/2006

עליכם, ההורים הטריים, לקבל כמה החלטות בשבוע הקצר שלרשותכם
יש לבחור מקום, כיבוד וזמן לטקס הברית. אם הברית נערכת בחורף, יש לדאוג שהמקום בו יימצא התינוק יהיה מחומם. למיניקות שביניכן - יש לוודא כי במקום בו בחרתן יש חדר המעניק פרטיות לכן ולרך הנולד, לצורך הנקת התינוק לאחר המילה. אל מקום הברית מקובל להביא כסא מיוחד ומעוטר - `כסא של אליהו` - עליו ישב הסנדק המחזיק את התינוק במהלך הברית.

·
יש להודיע לאורחים המוזמנים לחגיגת הברית על המועד והמקום שבחרתם. כדאי להזמין גם צלם, או לדאוג שאחד מבני המשפחה ייקח על עצמו את התפקיד (לא בשבת / חג).
·
יש לבחור מוהל, שיבצע את טקס הברית. יש לסכם עמו מראש על התעריף, סידורי ההסעה, שעת ההגעה המדויקת, קיום ביקורי בית, ולקבל הדרכה בדבר הטיפול בתינוק לפני ואחרי הברית.
·
יש לבחור שם לרך הנולד.
·
יש להחליט מי מבין בני המשפחה או החברים, אם בכלל, מקבלים תפקידים (`כיבודים`) בטקס הברית. אם ברצונכם, ההורים, לדבר בשעת הטקס, להסביר את השם שבחרתם וכדומה - עליכם להכין את הדרשה מראש. אם אתם רוצים שמישהו מבני המשפחה או החברים יברך את התינוק - עליכם להודיעם על כך מבעוד יום.

מומלץ לשכפל לאורחים את הדברים שייאמרו בברית. כך תהפכו את הקהל שלכם למעורב בטקס ובהתרחשות. תוכלו לעשות זאת על-ידי חלוקת סידורי תפילה או צילום דפי הטקס מתוך הסידור.

מתי ואיפה
טקס הברית נערך ביום השמיני ללידת בן זכר, על-פי הפסוק ``ובן שמונת ימים ימול לכם כל זכר לדורותיכם`` (בראשית י``ז 12) וכן ``וּבַיּוֹם הַשְּׁמִינִי יִמּוֹל בְּשַׂר עָרְלָתוֹ`` (ויקרא י``ב 3). הדגשת הפסוקים את היום המדויק של ברית המילה הביאה לנוהג כי ברית מילה הנערכת לתינוק שנולד בלידה טבעית מתקיימת במועדה גם בשבתות ובחגים, ואפילו ביום הכיפורים. כלומר, ילד שנולד ביום ראשון, יימול ביום ראשון שלאחריו וילד שנולד בשבת יימול בשבת שלאחריה. שימו לב! היום היהודי נמשך משקיעת השמש בערב עד רדת החשיכה למחרת, ולא מחצות הלילה עד חצות הלילה.לפיכך, אם נולד התינוק לאחר שקיעת השמש, יחושב תאריך לידתו לפי היום שלמחרת.

במקרים מסוימים נימול התינוק ביום השמיני רק בימי חול, ואם נולד בשבת, יימול רק ביום ראשון שלאחר מכן, בהיותו בן תשעה ימים. ואלו המקרים:
·
תינוק אשר נולד בניתוח קיסרי;
·
תינוק שנולד ללא ערלה (ויש לבצע רק `הטפת דם ברית` שהיא מעין דקירה קלה במקום הברית);
·
תינוק שנולד בשבת בין השמשות (ולא ברור אם נולד בשבת או במוצאי שבת);
·
תינוק של אשה הנמצאת בהליכי גיור שטרם נסתיימו;
·
תינוק שמילתו נדחתה וממילא נעשית שלא בזמנה.

שיקולים הנוגעים לנוחותם של ההורים והאורחים אינם יכולים לדחות את הברית ליום אחר, אולם שיקולים רפואיים מחייבים, גם על פי ההלכה, לדחות את הברית ככל שנדרש. הסיבות המקובלות לדחייה הן מחלת הצהבת הפיזיולוגית (צהבת יילודים), הנפוצה אצל תינוקות רכים, פגות ומשקל לידה נמוך במיוחד, ולמעשה בכל מצב שחום גופו של התינוק גבוה או שבריאותו אינה מלאה. רופא ומוהל עשויים שלא לקיים ברית גם בשל צורה חריגה של אבר המין. במידה והברית נדחתה למעלה מששה חודשים, הרבנות מחייבת נוכחות של רופא ליד המוהל, בעת ביצוע הברית.

שעת המילה
ברית נערכת רק בשעות היום והאור, כדי לענות על דרישת הפסוק ``וביום השמיני ימול`` (ויקרא י``ב 9). נוהגים לערוך את הברית בשעות הבוקר, אם כי אין מניעה לעורכה בכל שעות היום, עד שקיעת השמש.