חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים תורניים  >  הדרכה לחתונה > לקראת חתונה -בדירת דור ישרים

לקראת חתונה -בדירת דור ישרים  
20/06/2006

האיבחון הטרום-לידתי למחלות תורשתיות כרומוסומליות או מטבוליות הוא, כידוע, לקוי בחסר, ובוודאי איננו עומד בקריטריונים של תשובה אבחנתית ודאית המתקבלת לפני ארבעים יום מההפרייה (שמונה שבועות מתחילת ההריון). אצל זוג נשאים למחלות רצסיביות מסויימות האפשרות לגלות אם העובר פגוע מוגבלת ביותר, וכל הריון כרוך בחרדות, בחששות ובעוגמת נפש. ישנה אפשרות תאורטית לפתור את הבעיה, והיא שהזוג יעבור הפרייה חוץ גופית מתוכננת (למרות שאינה נחוצה אצלם כלל מסיבה רפואית), וכך לקבל מספר עוברונים שניתן לבצע עליהם איבחון גנטי לפני שלב ההשרשה, זאת אומרת לבדוק את הקדם - עובר במעבדה בשיטות מיוחדות ולהחזיר לרחם רק את העוברים הבריאים; אך השיטה עדיין סבוכה, ולא חסרים בה אי דיוקים ואף סיכונים. הטוב מכל הוא לבצע בדיקות ’טרום שידוכיות’, כפי שמתבצע כמעט באופן רוטיני בציבור החרדי.

 

כיום מבוצעת במסגרת עמותת ’דור ישרים’, עמותה ללא מטרות רווח שמטרתה למנוע מחלות גנטיות הנפוצות אצל יהודים, בדיקת דם לאבחנת נשאות לארבע מחלות גנטיות עם תורשה אוטוזומלית רצסיבית, והן:

1.       טייזקס - מחלה מטבולית הגורמת לניוון התפתחותי הדרגתי רב - מערכתי, עד כדי מוות תוך מספר שנים מהלידה.

2.       ציסטיק פיברוזיס - מחלה הפוגעת בתפקוד דרכי הנשימה והעיכול; ניתן היום לאתר מעל ל-90% מנשאי הגן למחלה בין היהודים ממוצא אשכנזי, וכן אצל יוצאי תורכיה, לוב, תוניס, וגרוזיה. בעדות אחרות ניתן בינתיים לאתר רק בין 55 ל-85 אחוז מהנשאים.

3.        מחלת קנוואן - מחלה הגורמת לרפיון שרירים והתכווצויות, פיגור מוטורי ושיכלי קשים, ומוות עד גיל שלוש. ניתן לאתר מוטציות באשכנזים או אשכנזים - למחצה בלבד.

4.       אנמיה על שם פנקוני - מחלה קשה הגורמת למומים בגפיים העליונים, לאנמיה ולנטיה לגידולים סרטניים. לעיתים קיימים אצל היילוד גם פיגור שיכלי וקומה נמוכה במיוחד. זוהתה מוטציה בודדת המופיעה אצל בני העדה האשכנזית.

(עוד כמה מחלות גנטיות שניתן לאבחן אותן אינן נבדקות עדיין בידי עמותת ’דור ישרים’, ויתכן שיצורפו בהמשך).

אם הבדיקה נעשית עוד לפני תחילת הפגישות בין בני הזוג, או אחרי ההיכרות הראשונית לפני ההחלטה על נישואין, ניתן למנוע הרבה עוגמות נפש וסיבוכים הלכתיים קשים בעתיד, כאשר כל אחד מבני הזוג יבנה את חייו בעז``ה עם מישהו אחר, ובכך ימנע לידת ילדים בעלי מומים קשים.

לדעתי יש להמליץ על ביצוע של בדיקות מעין אלו של ’דור ישרים’ כשיגרה בבתי-הספר היסודיים, בישיבות ובאולפנות, כמקובל בציבור החרדי. כך עוד לפני הפגישה הראשונה, ולחילופין לפני שנקשר בין בני הזוג קשר עמוק, יימצאו הנתונים אצל בני הזוג. כך תימנע אי - הנעימות ועוגמת הנפש מפירוק הקשר בין בני הזוג בשלב מתקדם יותר, או כניסה לחיים רצופים בעיות רפואיות והלכתיות קשות ביותר.

 

עמותת ’דור ישרים’, והרב אקשטיין העומד בראשה, כבר הוכיחו את עצמם בפעולה במסירות נפש להגברת המודעות לנושא זה, ברמה המקצועית הגבוהה שלהם, בהקפדה על דיסקרטיות מלאה, ועל מאמציהם הנמשכים לפשט ולהקל על ביצוע הפרוצדורות הקשורות בבדיקות הנ``ל. אני רואה זכות לעצמי להמליץ בכל לשון לפני כל הגורמים הרלוונטיים לשתף פעולה איתם בענין חשוב וגורלי זה.

 

 כתובת: ’דור ישרים’, רח’ שטראוס 21 ירושלים. טל: 5372111.-02

 

מכתב הגרא``א שפירא שליט``א

הרב אברהם שפירא [הרב הראשי לישראל]

ראש ישיבת מרכז הרב

ט``ז אדר א’ תשנ``ז

 

בס``ד

 

לכבוד

ידידי היקר הרב א. קורן שליט``א

שלום וברכה,

במענה למכתבך הנני להשיבך.

בדבר הצורך בעריכת בדיקת נשאות ל’טי זקס’ לבחורים צעירים עוד קודם יציאתם לשידוכים, הנה אך למותר להדגיש שישי בזה מצוה וחובה, לאור הידוע לנו כיום על הסכנה הקיימת במקרה ששני בני הזוג הינם נשאים, הן סכנה לעובר לחיי סבל ה’ ישמור, והן לקיום חיי משפחה סדירים ושלוים, שכל חיי המשפחה עומדים במשא של יסורים גדולים ולפעמים עד כדי הרס חיי המשחה, וכיון שאפשר למנוע כל זה ע``י הבדיקות שידעו קודם יציאתם לשידכוים האם יש להימנע מלהביא קשר שידוכים בין בן לבת שהם נשאים של טי זקס, ע``כ יש לערוך בדיקות אלו קודם לכן.

בקיצור הדברים: יש כאן מצוה וצורך גדול, ועל כן צעירים והוריהם ידאגו לעשות את הבדיקה הזאת כמה שנים לפני הגיל הראוי לשידוכים, ובכך יהיה להם קל להקים בית בריא ונאמן בישראל, בסייעתא דשמיא.

                                                                                                            בברכה נאמנה

                                                                                                            הרב אברהם שפירא

 

 

 

בחור ובחורה

דאגו לדור הבא!

מאוד מומלץ לכל בחור ובחורה בשלב של ההיכרות לקראת הנישואים, לערוך בדיקות גנטיות, על אף היותם בריאים לחלוטין, כדי לברר אם אינם נשאים של מחלה תורשתית; כי אם שני בני הזוג נשאים של אותה מחלה קיים סיכון לבריאות הילדים.

יישר כוחו של ארגון ’דור ישרים’ (רח’ שטראוס 21 ירושלים, טל’ 02-5372111) שמבצע בדיקת דם פשוטה במחיר זול, שבאמצעותה נבדקת נשאות של ארבע מחלות תורשתיות קשות (טיי זקס, סיסטיק פיברוזיס, קנואן, פנקוני אנמיה), כמובן הכל בסודיות גמורה, כך שבני הזוג יכולים לברר את ההתאמה ביניהם על פי מספר אישי סודי.

בכגון זה אין הכרח לומר ``שומר פתאים ד’``, כי מה שיכולים לברר בקלות כדי למנוע אחר-כך צער גדול - מצווה רבה לעשות.

                                                                                          בכבוד התורה,

                                                                                          שלמה חיים הכהן אבינר

 

 

 

אהרן ליכטנשטיין

רחוב יורדי הסירה 2

ירושלים 93225

 

ב``ה

אור ליום ב’ לפ’ במדבר

                                                                                                              כ``ד אייר תשס``ב

 

 לכל מאן דבעי,

זה מספר שנים גוברת המודעות להשלכות הטרגיות, אישיות ומשפחתיות כאחד, העלולות לנבוע מלידת ילדים פגועים ופגומים כתוצאה מחוסר התאמה גנטית בין ההורים.

במידה רבה, ניתן למנוע מצבים קורעי לב אלה על ידי בדיקות פשוטות שיכולות לקבוע בעוד מועד, טרם נוצרת היכרות מעמיקה, את מידת ההתאמה הגנטית שבין בני זוג אפשריים.

ובכן, אפריון נמטייה לארגון ’דור ישרים’ וכל העוסקים במלאכתו שפתחו ביוזמה לעורר ולעודד צעירים וצעירות המגיעים לפירקם לעבור בדיקות אלו, כדי למנוע תסבוכות אישיות – ולעיתים, הלכתיות – עתידיות. יש לקוות כי מאמציהם ישאו פרי, וכי מספר גובר והולך של אחינו בני ישראל ינקטו בצעד זה, שיכול להעמיק את השלוה והרוגע לקראת בניית בית נאמן בישראל.

                                                                             בברכת התורה והמצוה,

                                                                             אהרן ליכטנשטיין

 

 

אגודת ’דור ישרים’

[תמצית הפרוספקט הרשמי של האגודה]

אגודת ’דור ישרים’ נוסדה בשנת תשמ``ג [83’] כעמותה ללא מטרות רווח, כדי למנוע מחלות גנטיות הנפוצות אצל יהודים. תוכנית המניעה כוללת בדיקת נשאות לגבי מחלות טיי-זקס, סיסטיק פיברוזיס, קנאואן ופנקוני אנמיה מסוג C. נשאי המחלות האמורות בריאים לחלוטין, ורק כאשר שני נשאים של אותה מחלה נישאים קיים סיכון לבריאות ילדיהם. התוכנית אנונימית לחלוטין, והשימוש בה נעשה אך ורק באמצעות מספר אישי מיוחד לכל נבדק. כמו-כן, נשאות או אי-נשאות של נבדק יחיד אינה נחשפת בשום תנאי - ניתנת רק תשובה לגבי הימצאות או אי-הימצאות בעיה רפואית גנטית בנישואי הבן והבת שמספריהם נמסרו. שיטת פעולה ייחודית זו של בדיקות ומתן תוצאות, מונעת סטיגמציה, אפליה והכבדה על הנשאים.

דור ישרים יספק הערכה להתאמה גנטית בין כל שני אנשים שנבדקו במסגרת התוכנית. ההתאמה מתייחסת  רק למחלות ששני בני הזוג נבדקו לגביהן. כאמור - מצבו הגנטי של נבדק אחד לא יחשף בשום תנאי. ניתן לארגן מבצעים במוסדות חינוך, בהם ייבדקו כל התלמידים המעוניינים. תוצאות הבדיקה מוכנות בתום 20 עד 25 ימי עבודה מתאריך הבדיקה (להוציא ימי חג ופגרה; במסגרת מבצעים הנערכים במוסדות חינוך - בתום כתשעים ימי עבודה). במקרים דחופים ניתן לקבל תוצאה תוך שבועיים. הבדיקות הגנטיות נעשות במעבדות גנטיות מוסמכות (ולא במקום שבו ניטל הדם לבדיקה).

המלצת העמותה היא לבדוק התאמה עם כל שידוך מוצע מוקדם ככל האפשר. יש להדגיש שמסירת המספר האישי של ’דור ישרים’ לבן הזוג אין פירושה התחייבות. כדאי לבני הזוג המשתדכים למסור זה לזה את מספריהם האישיים, כך יוכל כל צד לבדוק ב’דור ישרים’ אילו בדיקות נבדק כבר הצד השני; אולם כאמור לא ימסרו בשום תנאי תוצאות הבדיקה, אלא רק תשובה בדבר התאמה או אי-התאמה גנטית של בני הזוג. במקרה הצורך ניתן לתאם ביצוע בדיקות נוספות, ורצוי לעשות זאת מוקדם ככל האפשר.

במקרה שקיימת אצל בחור או בחורה מסויימים היסטוריה משפחתית של מחלות גנטיות, מאלו הנבדקות על ידי ’דור ישרים’, יש להתקשר מיד, כדי לברר את הצורך בבדיקות מאשרות נוספות. ניתן להתייעץ עם מומחי ’דור ישרים’ גם בקשר למחלות גנטיות אחרות. כל מידע נשמר במירב החשאיות והסודיות.

 

דר חנה קטן: מומחית לרפואת נשים, שעלבים.