חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 


מקווה הטהרה  
23/01/2007

המאמר פורסם באתר עיתים-  יעוץ ומידע במעגל החיים היהודי

מהו מקווה
כל מאגר מים פתוח הניזון ממי גשמים כמו ים, אגם או מעיין יכול לשמש מקווה טהרה, אולם בשל הרצון בפרטיות ובטמפרטורה נוחה, רוב הנשים נוהגות לטבול במקוואות מלאכותיים. כאשר תיכנסי אל בניין המקווה, ייראה לך המקום כמו חדרי מלתחות של בריכת רחצה או כמו מכון יופי. במקום בנויים חדרי שירותים, חדרי מקלחות ואמבטיות ולצדם אזור הַמְתנה (עם מגזינים וחומרי קריאה), מגבות, שקיות שמפו וספוגי רחצה ואזור התארגנות ובו מייבשי שיער, מברשות ולעתים אף תכשירי איפור וטיפוח.
לצד החדרים בנוי מקווה הטהרה עצמו: המקווה הוא בריכת מים מרוצפת שממדיה כשני מטרים מרובעים ובה מים חמימים בגובה מטר בערך. המקווה חפור מתחת לגובה הרצפה ומובילות אליו מדרגות היורדות עד לקרקעיתו. בעקרון, על המקווה להיות מלא במי גשמים, אולם כדי להקל על החלפה תדירה של המים נוהגים כיום למלאו במי ברז ולחברו ('השקה') על ידי חור קטן לבור מי גשמים ובו לפחות 40 סאה מים (הנאמדים בכ - 730 עד 1,000 ליטרים). מי המקוואות מצויים תחת פיקוח ונדרשים לעמוד בתקני בריאות מחמירים. כך למשל מחויב קיומו של כלור בתוך מי המקווה וכן נדרשת החלפה תדירה של המים (מדי יום או כל 8 טובלות).

 הרעיון שמאחורי הטבילה
המסורת מביטה על המחזוריות שבגוף האישה כעל תהליך של התחדשות ובריאה מתמשכת. מדי חודש בחודשו גוף האישה מתכונן לקלוט לתוכו חיים חדשים, ונוצרת בו מעין בריאה. הדימום הווסתי מחזיר את הגלגל לאחור והטבילה במים, המסמלים חיים וצמיחה, מטהרת את האישה ומכינה אותה אל גלגל המחזוריות הבא. במי המקווה נכרכים כמה דימויים סמליים; המקווה נמשל לעולם שקודם הבריאה: כפי שבריאת העולם נעשתה מתוך עולם שכולו מים, כך טובלת האישה מדי חודש בחודשו במי גשמים טבעיים וחוזרת בכך אל מקורה הטהור והראשוני ואל סמליותו של גן העדן. המקווה נמשל גם לרחם ומימיו למי השפיר: כשם שהתינוק יוצא מרחם אימו והוא טהור, טבעי ומוכן לקראת חוויות, התחדשות ויצירה, כך האישה הטובלת בכל חודש בלא כל חציצה בינה ובין המים יוצאת מהמקווה טהורה, מחודשת ורעננה. דימוי זה רלוונטי שבעתיים כאשר מדובר בטבילתה של כלה, הפותחת בחיים חדשים ומשותפים עם בן זוגה. המסורת רואה בהצלחתו של הקשר הזוגי בריאה מקורית. הטבילה שלפני החופה מסמלת את הלידה מחדש של החתן והכלה כזוג, את השינוי המתחולל בחייהם ואת היצירה החדשה והמשותפת שהם מביאים לעולם. היטהרות הכלה כחלק מן ההכנה לקראת המפגש עם בן זוגה מסמלת גם זיכרון לאומי-היסטורי: לפני מעמד הר סיני, מפגש האיחוד הגדול בין האל לעמו, נצטוו ישראל להתקדש, להיטהר ולהקפיד על פרישות. הכנות אלו הן שיצרו את עוצמתו של המפגש שבא לאחריהן. סמליותם של מי המקוה כמאפייני נשיות וחיים, זוכה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת ומשתלבת בתפיסות פמיניסטיות, טבעיות והוליסטיות ביחס לגוף ולפריון.

 מה עושים במקווה

בהיכנסך למקווה תפגשי בבלניות שהן נשים העובדות במקום ומסייעות לנשים המגיעות לטבול. הבלנית תשאל אותך אם את מעונינת בחדר עם מקלחת או עם אמבטיה, תיתן לך מגבת, סבון, שמפו וספוג לרחצה ותגבה ממך דמי שימוש (20 - 30₪, תלוי באזור מגורייך ובחדר הרחצה שבחרת). בחדר ההמתנה לטבילה תפגשי מן הסתם נשים נוספות שאינן כלות. נשים אלו מגיעות לטבול במקווה בכל חודש, שבוע לאחר תום הדימום הווסתי, כחלק משגרת החיים על פי דיני טהרת המשפחה היהודית. כאשר יתפנה חדר רחצה תיכנס אליו עובדת הניקיון ולאחר מכן תוכלי להיכנס. ברוב המקוואות ישנו חדר מיוחד המיועד לכלות.

 שלבי הטבילה במקווה
הטבילה במקווה מורכבת משני שלבים: ההכנות והטבילה עצמה.
במסגרת ההכנות (אותן אפשר לבצע גם בבית) תתרחצי, תחפפי ותברישי את שערך, תורידי מעל גופך תכשיטים, עדשות מגע, איפור ולק, תצחצחי את שינייך, תגזרי את ציפורנייך ותבדקי עצמך כדי לוודא שאין על גופך דבר שיהווה 'חציצה' בינך ובין מי המקווה. חדרי הרחצה מצוידים בדרך כלל באביזרים הדרושים (קיסמים, מקלות אוזניים, אלכוהול, אצטון וכדומה). בתום ההכנות תתעטפי במגבת ותקראי לבלנית על ידי צלצול בפעמון הקבוע בכל חדר. הבלנית תלווה אותך אל חדר המקווה, תוודא שלא שכחת להסיר דבר ותשגיח על תהליך הטבילה. אם אינך מעוניינת כי הבלנית תבדוק אותך -אמרי לה זאת. הוראות הרבנות עצמן מתנות את הבדיקה ברצון הטובלת. כשתיכנסי אל המקווה, תיעמדי במרכז הבריכה ותטבלי את כל גופך במים, כשידייך פשוטות לצדדים ואת אינך נוגעת בקירות המקווה. רוב הנשים נוהגות לטבול שתיים או שלוש טבילות ויש הנוהגות לטבול שבע פעמים. ברכת הטבילה נאמרת לפני הכניסה למים (מנהג כלות מעדות המזרח) או לאחר הטבילה הראשונה (מנהג כלות מקהילות אשכנז). בזמן הברכה נוהגים לכסות את הגוף בעזרת מגבת או על-ידי טבילת רוב הגוף במים:


 
  הטובלת: בָּרוּךְ אַתָּה אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קְדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל הַטְּבִילָה.
הבלנית: אָמֵן.
 
 

בתום הטבילה, תתעטפי במגבת ותשובי לחדר הרחצה שם נמצאים בגדייך. לפני צאתך, זכרי לקחת מן הבלנית אישור על הטבילה אותו תמסרי לידי הרב עורך החופה.

 איפה למצוא מקווה
מקוואות מלאכותיים מצויים בכל שכונה ברחבי הערים הגדולות ובכל יישוב. את הכתובות אפשר לברר במועצה הדתית המקומית, ב'דפי זהב' או עם נשים אחרות בסביבתך. המקוואות פתוחים בכל ערבי החול וכן במוצאי שבתות וחגים כמחצית השעה או שעה לאחר שקיעת השמש ולמשך כשעתיים שלוש. בכמה מן המקומות ישנם מקוואות מרכזיים הפתוחים שעות ארוכות יותר. המקוואות פתוחים גם בערבי שבתות (יום ו' בערב) ובערבי חגים ומועדים (למעט ערב יום הכיפורים וערב תשעה באב), כמחצית השעה לאחר הדלקת נרות ולמשך זמן קצר, אולם כלות אינן נוהגות לטבול במועד זה. שימי לב! ישנם הבדלים גדולים במידת האסתטיות והנוחות של המקוואות השונים. תמיד כדאי ליסוע קצת יותר רחוק עבור מקווה משופץ ומרווח.


לעיון במאגר המקוואות שבאתר משרד הדתות- לחצו כאן 

לסיור וירטואלי במקווה - לחצו כאן 

 מה להביא למקווה

מומלץ שתביאי עמך למקווה מגבת גדולה או חלוק רחצה (המגבות המחולקות בדרך כלל קצרות וצרות), מברשת שיער, מברשת שיניים, בגדים להחלפה, מטבעות קטנים לתשלום, וכאמור - גם מלווה אהובה. אם את מעדיפה סבון ושמפו מסוימים- הביאי גם אותם. במעט מן המקוואות נדרש גם מכתב הפנייה לטבילה מהרב עורך החופה. ניתן לברר זאת מראש בטלפון.

קישורים:
המאמר נלקח מתוך האתר עיתים