חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 


הדרכה למשפחה  
08/02/2007

אני משתתפת כבר כמה חודשים בחוג הורים, ומרגישה שהרבה דברים נשתנו לטובה בביתנו, אני משתפת גם את בעלי בנושאים העולים בחוג, ושנינו משתדלים לפעול ביחד, אך לאחרונה שמעתי וקראתי שיש מתנגדים לעצות והדרכות כאלה, אשמח לקבל הבהרה.

תשובה מאת הרב אליקים לבנון שליט"א רב הישוב אלון מורה וראש הישיבה
מצות חינוך היא מצוה רחבה ומורכבת. יש בה חלקים שהם מן התורה, כמו חינוך הילדים ללימוד תורה וחינוך הילדים לזכור את יציאת מצרים. (רמב"ם הלכות תלמוד תורה א' והלכות חמץ ומצה ז' ב') ויש מצות חינוך מדרבנן, הכוללת את החינוך לקיום כל המצוות, ההנהגות הטובות, דרכי מוסר ויושר וכד'.
כבר על אברהם אבינו מעיד הכתוב "כי ידעתיו למען אשר יצווה את בניו ואת ביתו אחריו, ושמרו דרך ה' לעשות צדקה ומשפט". באופן כללי, החובה המוטלת עלינו היא לדאוג גם לדורות הבאים. כשם שכל אדם רוצה לראות את ילדיו מבוססים מבחינה כלכלית, כך לפחות, צריך כל אחד לשאוף לראות אותם הולכים בדרך טובה וישרה. בעבר, לא היה צורך לעסוק ברכישת כלים לחינוך. הטבע הבריא של "אידישע מאמע" ידע לאבחן את נפש הילד, לראות מה חסר לו, ומתוך אהבה - להשלים את מחסורו. בכך גדלו ילדים לתפארת, בריאים בגופם ובנפשם.
בדורות האחרונים השתנתה התמונה. עם ישראל עבר, ועדיין עובר, תמורות רבות ומגיע למצבים שלא היו דומים להם בעבר. התקשורת והמדיה נמצאים בכל מקום וגורמים לשינויים באיזון הטבעי של נפש האדם. כתוצאה מכך, הורים רבים מאבדים את החוש הטבעי ביחס לילדיהם. לכן, דבר מבורך הוא, לתת להם הדרכות וכלים, כדי להבין את הילד, לדעת באמת מה חסר לו, ולהשלים את החסר.
יש להדגיש, שחוג הורים אינו בא כתחליף לחינוך. החוג עושה אותנו מודעים לתהליך החינוך, וע"י זה בונה עבורנו בסיס טוב לחינוך. החינוך הטוב היה והוה, נעשה ע"י העברת המסרים החיוביים, אהבה גדולה לילדינו וכד'.
למשל, ילד הרגיל לבכות בגלל כל דבר פעוט, גורם לנו לפעמים לכעוס עליו, ולפעמים, לרחם עליו, אלו ואלו תגובות לא נכונות שלנו. אם נלמד את הסוגיא, נדע כיצד להגיב נכון, ומתוך אהבה לילד. כך נוציא אותו מהבכי המתמיד וממילא הדרך מוכשרת ללמדו ולחנכו. או תינוק המתעורר פעמים רבות בלילה, וגורם לאמו להיות עייפה ועצבנית. לאמא כזאת קשה לחנך מפני שתגובותיה נגזרות מהעייפות והעצבנות. אם נלמד את הדרך לגרום לילד לישון לילה שלם, הוא יקבל בבוקר אמא נינוחה ושמחה, אשר ממנה ילמד רוקחות חיים.
כללו של דבר, חוג הורים בא להעשיר אותנו בהבנה ובכלים נכונים כיצד לנתח וכיצד להגיב לילדינו, ובכך נסללת הדרך לקיים את מצוות החינוך כהלכתן.

המאמר פורסם בעלון קוממיות. להזמנת העלון alon@komemiut.org