חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 


אמא תקני לי  
13/12/2006

תשובה מאת הרב אליקים לבנון:
הורים זכאים וחייבים לחנך את הילד, ומתוך כך לפעמים להכתיב לו דרכי חיים. הדרך הנכונה היא, לקבל החלטות נכונות ולעמוד בהן. הורים חייבים לסמן לעצמם מהם הצרכים של בנם, ואת אלה, לספק לו. אם הורים מחליטים שבנם זקוק לתשומת לב, ולכן כל יום צריך לקנות לו ממתק, זוהי החלטה לגיטימית, והם צריכים לעמוד בה. קניית הממתק לא תבוא מפני שהילד מבקש או דורש, אלא היא תבוא מפני שההורים החליטו שזו הדרך להעניק לו תשומת לב (אינני קובע בכך שזו דרך טובה, זוהי רק דוגמא להחלטת הורים, ללא כפיה ולחץ של הילד).
זו גם דרכו של הקב"ה בהנהגת העולם. חכמים אומרים: "האומר (בתפילתו) על קן ציפור יגיעו רחמיך, משתקים אותו" (ברכות לג:). ובגמרא, אחד ההסברים לכך הוא, מפני ש"עושה מידותיו של הקב"ה רחמים, ואינם אלה גזרות". כלומר, גם כאשר הקב"ה פועל במידת רחמים, כמו במצוות שילוח הקן, אין זה מפני שהוא מרחם על בריותיו, אלא הכל בגזרתו. אנו למדים מכך, שהקב"ה אינו מתפעל מהבריות, וע"פ זה קובע את דרך התנהגותו, אלא הוא קובע דרכי הנהגות שהן בבחינת גזירות, ועל פיהן הוא מנהיג את העולם. כמובן, אין חלילה להשוות בין ההורים לבין הקב"ה, אך בהחלט יש ללמוד מדרכיו, וכך גם לנהוג כלפי ילדינו.
מה שאת צריכה לעשות הוא, כאמור, לצאת עם בנך למכולת, מתוך ידיעה והחלטה מה את קונה, ומה את לא קונה. כאשר הבן היקר מבקש ובוכה שתקני לו, את יכולה לחייך אליו ולומר לו שהיום לא קונים וכד'. העיקרון הוא, שתהיי את בטוחה מאד בדרכך, ותאמרי את הדברים בנחישות, אבל בלא שום כעס. זו עבודה גדולה, להתרגל לדבר בהחלטיות רבה, שלא תגלוש לדיבור כעסני. בכך יש באמת חינוך אמיתי לילד שלומד שההורים שלו עקביים. הוא גם לומד שההורים הם מנהיגי הבית והוא מונהג על ידם.
לאחר מספר פעמים שתנהגי באופן זה, מתוך בטחון שזו הדרך הנכונה, יעבור התשדיר גם לבנכם והוא יחדל לבקש בקשות בזמן הקניה.
והערה לסיום: לאחר שההורים נוטלים את מושכות ההנהגה, מידי פעם הם רשאים גם לחרוג מהחלטתם, ומתוך אהבה, להחליט לקנות משהו לילדם, ולפנק אותו בפינוק חיובי המראה לו את אהבתם.

המאמר פורסם בעלון קוממיות. להזמנת העלון: alonkmm@gmail.com