חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים תורניים  >  משפחה > אהבה וגבולות בגיל ההתבגרות

אהבה וגבולות בגיל ההתבגרות  
06/12/2006

יש לנו שבעה ילדים ב"ה. כולם לומדים ומתחנכים במקומות טובים. לאחרונה יש לנו קושי עם הילד השלישי בן ה-15 שטוען שאינו רוצה להיות דתי. הוא תולה בחדר תמונות לא צנועות, אנו מעירים על כך אך זה לא עוזר. האם לאשר לו?
תשובה מאת הרב אליקים לבנון
החינוך הטוב בנוי מכמה יסודות שאנו חייבים לראותם כתמונה אחת שלימה. היסוד הראשון הוא, אהבה. ילדים בכל הגילאים זקוקים לאהבת הוריהם. עלינו לאהוב אותם ללא תנאים. אסור לומר לילד, אם תעשה כך אוהב אותך ואם לא תעשה לא אוהב, מפני שזה שומט את הבסיס האמיתי של האהבה.
היסוד השני: מסרים חיוביים,"עשה טוב". עלינו כהורים להדגיש מהם מעשים טובים, לשבח אנשים טובים, לספר סיפורים על עין טובה ועל גמילות חסדים וכן הלאה. כמובן, כאשר ילד עושה מעשה טוב עלינו לחנך אותו ע"י שבח, חיבוק, נשיקה וכד'. ע"י כך אנו מגדירים מהו טוב, ומדרבנים את ילדינו לאמץ לעצמם את הדרך הטובה.
אולם, יש גם יסוד שלישי שאסור להזניחו, והוא הצבת גבולות. כל אמירת "סור מרע" היא בעצם הצבת גבולות. לכל גיל אנו מתאימים את הגבולות. בגיל הרך אנו מגבילים את אכילת הממתקים ואת סוגי המשחקים. אצל נערים, לקראת גיל ההתבגרות, קשה לשים גבולות כאלה, מפני שהם כבר בוגרים, העומדים על דעתם, וקובעים לעצמם את הגבולות. כאשר הורים מנסים להגביל את בנם ולומר לו מה לעשות, תגובה שגרתית היא עשית 'דווקא', כדי להראות להורים שהם לא יקבעו לו את הגבולות. לכן, ההכוונה של ההורים לילד היא ע"י נתינת עצה, מבלי לצוות עליו מה לעשות. ע"י כך מנטרלים את המאבק של הבן בעצמאותו, מפני שגם ההורים מסכימים שהוא עצמאי והם רק יועצים לו כדי שישקול את החלטתו.
אבל יש גבולות שאנו כהורים זכאים ואף חייבים להציב גם בגיל הנערות. בתחומים שאנו אחראים עליהם, ודאי שאפשר לקבוע. למשל: בת המבקשת כסף מההורים ע"מ לקנות בגד לא צנוע, ההורים יכולים לתת לה נשיקה כדי להביע את אהבתם, אך בה בשעה, אפילו בחיוך, לומר לה שזה אינו מתיישב עם יסודות התורה, וע"כ אינם יכולים למלא את רצונה. זו דוגמא לכך שאהבה איננה סותרת את הצבת הגבולות. גם בשאלתכם, אתם כהורים מופקדים על חינוך כל ילדכם. לכן, בתוך הבית אתם קובעים את הסדרים ואת הגבולות. זכותכם וחובתכם להבהיר לבנכם חד משמעית, שבביתכם לא תהיינה תמונות לא צנועות. וכל זאת, כאמור, מתוך אהבה ללא תנאים שאתם חשים כלפיו.
המאמר פורסם בעלון קוממיות. להזמנת העלון alonkmm@gmail.com