חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 


שדכנים  
11/08/2015

כיום, כאשר בעיית הרווקות המאוחרת גוברת, עולה קריאה מצד רבנים לצד שדכנים להתייחס להלכה הפוסקת שיש לתת תשלום עבור שידוך מוצלח ובכך גם לתת תמריץ לשדכנים להמשיך במלאכתם. יש לציין שלא כולם מסכימים עם דעה זו, יש שדכנים (בעיקר אלו שעושים זאת כתעסוקה משנית) שיירתעו מאמירה זו ואינם מוכנים בשום אופן לקבל שכר עבור השידוך. כתבה זו מכוונת דווקא לציבור המעוניין להכיר דרך שדכנים ושתשלום לצד יותר הצעות יכול להביא אותם לרגע המיוחל של החתונה.  
משיחות עם שדכנים רבים ותיקים כצעירים, ניתן להסיק עד כמה עבודת השדכנות דורשת השקעה מרובה. במגזר הדתי לאומי, בניגוד למגזר החרדי מצפים מן השדכנים לקיים את המצווה לשם שמיים וכאות תודה מקובל לתת לשדכנים מתנה סמלית.
בפועל, נמצא שהשדכנים בתחילת דרכם עוסקים במלאכתם בנמרצות לשם שמיים ועם הזמן ובמיוחד כאשר ישנם הצלחות, הם מגלים שהמלאכה דורשת שעות נוספות של מחשבה, זמינות, תמיכה ובנוסף לכך, הוצאה כלכלית של חשבון טלפון גדול. השדכנים על אף הצלחתם מוצאים עצמם מתפנים יותר ויותר למשפחתם ועבודתם ופחות לענייני השדכנות עד שכבר יוצאים מהתחום לגמרי.
למרות ששידוך מוצלח הוא הבסיס לחתונה, המשודכים מצידם אינם מורגלים בתשלום על שדכנות בנוסף להוצאות החתונה הרבות. מזווית הראיה של המשודכים נראה שלשדכנית היה רעיון לשידוך, היא פנתה בשתי שיחות טלפון לבחור ולבחורה והתוצאה הייתה חתונה. הם לרוב לא לוקחים בחשבון את זמן המחשבה, הטלפונים לזוג, מסירת המידע, תמיכה במהלך הקשר וכמובן לא את כל הזמן שהושקע בשידוכים שלא צלחו. יגידו המשודכים מדוע הם צריכים לשלם גם על זמן ההשקעה בשידוכים שלא הצליחו במיוחד אם הם של זוגות אחרים. התשובה היא שכמו שכשסוחרים דירה דרך מתווך, התשלום הוא רב ביחס לשרות הניתן. התשלום מתגמל אותו גם על תיווכים שלא הצליחו. התשלום הוא על הזמן המושקע בכדי שיהיה משתלם להשקיע זמן זה.
אם נהוג ששדכנית בציבור החרדי מקבלת מכל צד 2000 דולר. רבנים בציבור הדתי לאומי יקבעו סכומים שגם הם לא מבוטלים אך קטנים יותר. הרב שלמה אבינר קובע שיש לתת לשדכנים 5,000 ₪ כל צד. הרב  יהושע שפירא קובע סכום של 2500 ₪ כל צד. הרב הסופר יוסף אליהו מספר ששאל את הרב מרדכי אליהו זצ"ל לגבי גביית תשלום עבור שידוכים, הרב הנחה אותו שכדי לעבוד ברצינות על שידוך יש לגבות 1,000 שקלים בתחילת העבודה ולאחר הצלחת השידוך עוד 3,000 ₪. אבל צריך לסייג את זה ולומר שיש ללכת רק לשדכנים ששמעת מכלי ראשון שהם משקיעים ברצינות בחיפוש.
בימינו, כחלק ממוסד השדכנות ישנם מספר אתרי אינטרנט שיוצרים מאגרים של רווקים ורווקות בהם מלאכת השדכנות נעשית על ידי הרווקים והרווקות, מכרים ומתנדבים. גם במקרים אלו למרות שנראה שהעבודה נעשית באופן עצמאי, באתר מושקעים משאבים רבים בבניה ובתפעול ולכן יש לשלם לבעלי האתר כאשר שידוך מאושר החליט להתחתן.
ההלכה מתייחסת לשידוכים בהם מעורבים מספר שדכנים, בהם יש לחלק את התשלום בין השדכנים. במידה ושדכן אמר מראש שהוא לא מעוניין בתשלום אין צורך לשלם ואם אמר רק לאחד הצדדים, אחד הצדדים צריך שלם רק את חלקו