חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים כללי  >  מזכרות > מזכרות מהחתונה

מזכרות מהחתונה  
21/11/2013

אם את ההזמנות כבר חילקתם, ואולי אפילו כבר קיבלתם את אישור ההגעה מחלק לא מבוטל מהמוזמנים, רצינו להזכיר לכם דבר לא-פחות שוב: להכין לאותם מוזמנים שיגיעו לחתונה, איזו תשורה קטנה למזכרת, על 'שבאו לשמח אתכם מרחוק או מקרוב'.
והנה התשובה לשאלה המתבקשת – אז מה נותנים?
הנדוש ביותר – הזול ביותר
עד לפני זמן מה, הייתה תמימות-דעים לגבי המזכרת המוענקת בכל חתונה. כולם פשוט נתנו "ברכון" (נוסח ברכת המזון וסדר שבע-ברכות מודפס, בתוספת הקדשה אישית של "מזכרת מחתונת וכו'..."), ולא הייתה כלל התלבטות. כך שאם עניין המזכרות לא ממש עומד בראש מעיינכם, או שאין לכם יותר מידי כסף וזמן-מחשבה להשקיע בתשורה משמעותית, תמיד תוכלו להמשיך במסורת רבת השנים הזו של חלוקת ברכונים הנושאים את שמכם ושישמשו את האורחים שלכם כשהם יברכו ברכת-המזון בסוף החתונה.
מה שכן צריך לקחת בחשבון הוא, שיתכן מאוד כי האורחים ישאירו את הברכונים על השולחן מבלי לטרוח להשתמש בהם כלל, כי אחרי הכל גם הם יודעים אותה בעל-פה. מה גם שסדר השבע-ברכות לא ממש חשוב לכולם, כי רוב האנשים לא נשארים עד סוף החתונה
עם זאת, יש אורחים שאוהבים לקחת את ה'מזכרת' הזו הביתה, להשתמש בה לאיזו 'תקופה חימום'. ואז הם יניחו אותה אחר-כבוד בגניזה. ועם זאת, אתם מצידכם תצאו ידי-חובת מצוות 'עשה לך מזכרת' ב 2 ₪ ליחידה.
קצת יותר יקר, וקצת פחות נדוש
אמנם "מנהג ישראל דין הוא", אך למזלכם דין זה פַסח על מנהג חלוקת הברכונים. וכך, כיוון שלאט-לאט לאנשים נמאס לראות את הברכונים שלהם מושלכים לגניזה (במיוחד אחרי שהם שילמו עליהם כסף), החליטו כמה אנשים לעשות מעשה ולמנף את ה'ברכון' לכדי 'זמירון'. משמע, לא לחלק רק את נוסח ברכת-המזון השגור על פיהם של כל האורחים ושאולי כאמור ישמש אותם רק בערב החתונה, אלא חוברת הכוללת את כל סדר סעודות שבת, עם הקידוש, ועם הזמירות, ואליהם נלווה כמובן גם התוכן של הברכון המסורתי.
אך כאמור, אם רוצים להדר, צריך גם לשלם יותר. מחירו של זמירון מתחיל לנוע בין : 6 ₪ ליחידה, ויכול אף להגיע למחיר יוקרתי של 30 ₪.
ובכל זאת, עם השנים גם הזמירון החל להפוך להיות יותר ויותר נדוש, כך שלא ניתן להבטיח את הישרדותו ואי-השלכתו אחר-כבוד לגניזה, וגם את זה יש לקחת בחשבון (תרתי משמע).
לא הרבה יותר יקר, ויותר שימושי
כתרופה להתיישנות הזמירונים, החלו לצוץ בשנים האחרונות עוד כמה מיני 'אקסטרא-ברכונים', שאמנם יש בהם את ברכת המזון ואולי אפילו את סדר השבע-ברכות, אבל שירי שבת אין בהם. עם זאת, יש בהם תוכן אחר, שאף יתכן כי ישכנע את האורחים שלכם לקחת אותם איתם הביתה.
לדוגמא, אחד הדוגמאות הוותיקות, הינו קונטרס של אמרות מר' שלמה קרליבך, על זוגיות או על חינוך ילדים, שאליו נלווים גם ברכת המזון וסדר שבע-ברכות. כך ניתן למצוא חוברת-כיס של 'הלכות ברכות הנהנין' (עם מילון-שימושי של מה מברכים על מה), על-פי פסקי הראשון-לציון הרב מרדכי אליהו זצ"ל שאליו נלווים גם תפילת מנחה וערבית, וגם ברכת המזון וברכות הנהנין עצמן. דוגמא פחות ותיקה אך נפוצה יותר שאף הפכה לאחד הטרנדים החזקים שלא פַסח גם על החתונות הסרוגות, הוא סדר 'התיקון הכללי' (10 פרקי תהילים שסידר רבי נחמן מברסלב), וגם הוא כמובן, בצירוף ברכת המזון ושבע-ברכות, ולפעמים גם עם שלל ליקוטי עצות מתורת ברסלב.
על דרך זו, מי שחנן אותו ה' בדעת ותבונה לחבר או לההדיר ספרים, זו הזדמנות מצוינת להוציא לאור איזו חוברת תורנית, להקדיש אותה לכבוד האירוע הממשמש ובא, ולחלקה כתשורה לאורחים.
אך שוב יש לזכור, כי אם הנושאים בחוברות הללו לא יהיו תואמים להלך הרוח של האורחים, יתכן כי מהר מאוד תוכלו למצוא גם אותם בגניזה.
הרבה יותר יקר ומכובד
אם מיציתם גם את הזמירונים, ובאמת בא לכם להשקיע באורחים שלכם (וגם יש לכם כסף בשביל זה), אתם יכולים לחלק סידור של ממש. כן, סידור תפילה בגודל כיס ובכריכה רכה / קשה, וכמובן גם עם הקדשה על הכריכה. כמעט ולא יעלה על הדעת שיימצאו אורחים שיוותרו על מתנה שכזו, ואף יש סיכוי גבוה שהם ישתמשו בה לאורך ימים ושנים.
לחילופין, אפשר גם לתת ספר תהילים, או חומש, גם הם בכריכה רכה / קשה. כשיש לציין שהכריכה הרכה, הן בסידור והן בתהילים, תוזיל משמעותית את המחיר הכולל.
משהו קצת יותר מוחשי
אם אתם לא 'נעולים' לתת משהו מודפס לקהל הרחב, אלא בא לכם לתת 'מזכרת' מקורית שתזכיר את האירוע שלכם, תוכלו לתת משהו שונה ואולי אף מיוחד מכל מה שהוזכר עד כה. קו המחשבה הנצרך הוא לחפש אחרי משהו שיהיה שימושי ומלהיב מספיק שיגרום לאורחים לחשוב שהוא אכן כזה, עד לכדי שהם ייקחו אותו איתם הביתה וישתמשו בו.
אחת הדוגמאות הרווחות בזמננו, היא להעמיד באולם צלם מיוחד שמצלם אתכם עם האורחים, ואת התצלום הם יקבלו על מגנט מעוצב לקראת סיום האירוע. הניסיון מראה שאנשים אוהבים את זה (כי אחרי הכל גם הפרצוף המחויך שלהם מופיע שם), ומעבר לכך שהם לוקחים את זה הביתה, הם גם שמים את זה במטבח על המקרר. עם זאת, לא ממש ברור אם זה יכול גם לשמש כתחליף לברכת-המזון.
אבל תמיד תוכלו להיות מקוריים יותר, לדוגמא תוכלו לתת משהו שמתאים לחג הקרב ובא, כמו: דבש לקראת ראש-השנה, שמיכה למשתחווים ביום-כיפור (לא צחוק..), קופסת פלסטיק לאתרוג, מחזיק-נר לחנוכה או חנוכייה של ממש, מגילה מודפסת לפורים, הגדה של פסח, לוח ספירת-העומר, ואולי תמצאו איזה רעיון עם שיבולים לשבועות.
אפשר גם משהו לכבוד שבת, כמו כיסוי פלסטיק לגפרורים עם ברכת הדלקת-נרות, כיסוי לחלות, כלי חרס למלח, טבעת למפיות, ועוד כיד הדמיון הטובה עליכם.
ואפשר גם משהו למוצאי-שבת. כמו שעוונית עם נוסח ההבדלה שניתן להניחה תחת הנר והגביע, או סדר הבדלה המודפס בצבע על נייר-עבה שאליו מודבקת חלונית מחוררת ובה בשמים להרחה.
כמובן שעל הכל ניתן להדפיס או לחרוט הקדשה.

התמונות בחסות שילה ברכץ