חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים תורניים  >  זוגיות > עזרה רוחנית לבעל

עזרה רוחנית לבעל  
31/10/2006

בעלי עובד בעבודה לא מסודרת, בשעות לא שגרתיות ולא קבועות, וזה גרם לו להפסיק להתפלל במנין וגם להפסיק לקבוע עיתים לתורה. כאשר הערתי לו על כך הוא אמר לי שאני לא צריכה להיות אמא שלו, והוא יודע מה לעשות. האם להשאיר את המצב כמו שהוא או שיש לי מה לעשות?
תשובה מאת הרב אליקים לבנון:
דבר חיובי הוא, שאשה דואגת לבעלה. אולם, אם בעלך מרגיש שאת מנסה להיות אמא שלו, נראה שהדרך בה הלכת איננה הדרך הנכונה, בבחינת "כוונתך רצויה ומעשך אינו רצוי".
משאלתך אני מבין שאין את רואה זאת כבעיה של עצלות ואהבת עצמו, ובעצם גם בעלך מעוניין ללמוד ולהתפלל במנין. אלא שהנסיבות המיוחדות של העבודה בזמנים לא קבועים היא אשר גרמה לירידה רוחנית.
אבחנה זו היא עקרונית מאד. מפני שאם סתם לא היה מתאמץ לדברים שבקדושה, הייתי מייעץ לך להעביר אליו את האחריות ולצאת מהתמונה. ע"י כך, הוא היה מתעשת ולוקח אליו את האחריות הרוחנית על עצמו. אולם, מאחר והמקרה אצלכם שונה, יש לראותו מנקודת מבט אחרת.
לפעמים, אנו נקלעים למצב בו אנו רוצים לשנות, אולם אין בידנו את המפתח לשינוי. המפתח, לעיתים הוא מעשה ממשי, ולעיתים, פעולה רוחנית. למשל, אדם הרוצה לחזור בתשובה ולהתחיל להתפלל, אבל אינו יודע היכן הוא יכול להשיג סידור. אם נדבר על ליבו וננזוף בו, מדוע אינו מבצע את מחשבותיו ורצונותיו, לא תבוא מכך שום תועלת, מפני שאיננו נותנים לו את המפתח שיפתור את בעייתו.
נדמה לי שבמקרה שלכם זו הבעיה. בעלך עובד בשעות לא קבועות, ודבר זה משבש לו את סדר היום, גם במעשה וגם במחשבה. לכן אין הוא מצליח לממש את מה שהוא עצמו רוצה בו, לא פחות ממך. ההערות שלך על מצבו הרוחני וכד', אינם נותנות בידו את המפתח לתיקון.
תפקידך כאשה טובה, להיות "עזר כנגדו", אבל לא ע"י הערות ביקורתיות, אלא להציע לו לשוחח, שיחה רצינית ועניינית, ואז אם תנתחו שניכם את המצב, תוכלי לנווט את השיחה לא לביקורת אלא למציאת פתרון למצב. לפעמים, העצה היא שילך לישון מוקדם יותר, או שינוח ביום בהפסקות בין מטלה למטלה. לפעמים זו עצה שייקח עימו ספר תורני קל לקריאה וללימוד, ובשעות הביניים לעיין בספר במקום לקרוא עיתון וכד'.
עצות כאלה הן מפתח לידו, אשר בעזרתו יוכל לצאת מהמעגל אליו נקלע, ובעז"ה יחזור לדרך ששניכם חפצים בה.
מאמר זה פורסם בעלון קוממיות. להזמנת העלון: alonkmm@gmail.com