חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים תורניים  >  זוגיות > התערבות ההורים אחרי ה חתונה

התערבות ההורים אחרי ה חתונה  
21/10/2006

ההורים שלי לא היו מרוצים מנשואי עם אשתי. למרות שכבר מספר שנים אנו נשואים, הם לא השלימו עם זה. כעת הם מבקשים שנעבור לגור לידם, ואז הם ישנו את היחס לאשתי. האם אנו חייבים לעבור דירה בגלל כיבוד הורים, והאם זהו צעד נכון?
תשובה מאת הרב אליקים לבנון
טעות גדולה מצד הורים כאשר הם מנסים להכתיב בכפיה לבניהם, כיצד לנהל את חייהם. יש הרבה ערך לחכמת חיים ולניסיון של ההורים. הם רשאים להציע לבניהם או לבנותיהם הצעות טובות וחכמות. אולם, ההחלטה היא בידי הבנים. על הסף נדחית שאלת מצוות כיבוד הורים, מפני שאין כל מצוה ללכת בדרך לא נכונה שההורים מנסים להוליך אתכם.
בנוסף, מצות כיבוד הורים קיימת רק במה שנוגע להורים עצמם, למשל, אם הם זקוקים לעזרה בפרט מסוים ומבקשים מבנם או בתם לעזור להם, זו מצות כיבוד הורים. אולם, כאשר הם מבקשים בקשה הנוגעת לחיי בניהם, לא נתנה להם התורה זכות זו, ואין מצוה לשמוע להם.
אך יש לזכור, להורים יש הצעות טובות, שאתם כבנים ראוי שתשקלו אותם.
ולגוף ההצעה, בענין מגורים: בדרך כלל, מגורים בקרבת ההורים מפריעים לבני הזוג לבנות את חייהם כראוי. ובמיוחד ביחס אליכם, שההורים אומרים במפורש, שרצונם להמשיך ולנהל את חייכם, אתה כבעל וכראש משפחה, חייב ללכת בדרך שהתורה מתווה לנו, כבר בפרשת בראשית: "על כן, יעזוב איש את אביו ואת ואמו ודבק באשתו". יש כאן סדר ברור של ארבעה שלבים בבנין המשפחתי. הראשון: להיות 'איש', כלומר, ללמוד את הכוחות והכיוונים הנכונים המתאימים לעצמו, ולעמוד על אישיותו מתוך זקיפות קומה, השלב השני: יעזוב האיש את אביו, יש לשנות את מערכת היחסים מול האב הסמכותי, ולבנות מערכת אחרת. השלב השלישי: יעזוב איש את אמו, גם כאן, להתנתק מהיחס האמהי והרך, וליצור קשר חדש, של מבוגר מול מבוגרים. שלשת השלבים הללו הם הבסיס לשלב הרביעי: ודבק באשתו. כאשר אדם מברר לעצמו את מקומו, את אישיותו, ויודע להתייחס להורים בכבוד מחד, ובעצמאות מאידך, ע"י כך נבנה הקשר הזוגי.
לכן, אם אינכם מוצאים תועלת במעבר ליד ההורים, אלא ההבטחה לשינוי היחס לאשתך, הצעתי היא בשום אופן לא לעבור דירה! רק אם הדבר משתלב בתוכניותיכם, כמו לימודים או עבודה, יש מקום לשקול פעם נוספת את הטוב שבה מול חשש לנזק.
המאמר פורסם העלון קוממיות. להזמנת העלון- alonkmm@gmail.com