חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים תורניים  >  זוגיות > חשיבה חיובית בחיי הנישואין

חשיבה חיובית בחיי הנישואין  
02/06/2011

" אתה נמצא במקום
 בו נמצאים מחשבותיך
 ודא שמחשבותיך נמצאות
 במקום בו אתה רוצה להיות "

                     
                         (רבי נחמן מברסלב)


אילו היינו מבינים את הכוח הטמון במילים ובמחשבותנו שלנו, היינו נזהרים בדברנו ובמחשבותנו.  היינו מדברים וחושבים כל הזמן בהצהרות חיוביות .
חשיבה חיובית היא שיטה להצלחה וקידום חיינו. היא משפיעה בכל תחום, פרנסה, זוגיות, יחסים, הצלחה וכו ...

בכל רגע נתון בחיינו אנו עוסקים בפרשנות ושיח עצמי אודות המתרחש סביבנו. זו מהותה של החשיבה החיובית הפנימית 
לדפוסי חשיבה יש השפעה ישירה על רגשותינו, תגובותינו ומעשינו בחיינו, במשפחה, עבודה, וחברה.

חשיבה חיובית היא המפתח לשינוי :
"חשוב חיובי, היה אופטימי! " כמה פעמים שמענו את הביטויים הללו והרגשנו, שקל יותר לאומרם מאשר לבצעם. ובמיוחד אם הם נאמרים ברגעים של כעס, יאוש וחוסר אונים
אבל מסתבר שאפשר. צריך להתחיל בכך שאנו רוצים לעשות שינוי ולהתחיל לשנות את  דפוסי חשיבה הבסיסיים שלנו, שהם אלו שלמעשה, יוצרים את תחושותינו, רגשותינו, התנהגותינו והתקשורת שלנו עם עצמנו ועם הסביבה . 
לא לחינם אמרו חכמנו " נפש בריאה בגוף בריא ".
אלברט אליס הפסיכולוג הידוע טען, שלכל אדם מערכת של מחשבות לא – רציונליות, המנהלות את חייו וגורמות לעיוותי חשיבה, המשבשות את יכולתו להצליח בחייו ובמערכות יחסיו עם הסביבה. הטיפול בכך:   יש להחליף  מחשבות אלו בחשיבה רציונלית חיובית. בכל רגע שנכנסת מחשבה שלילית, יש לסלק אותה ולנטוע במקומה מחשבה חיובית .

חשיבה חיובית ניתנת ללימוד כמו שפה חדשה, בחשיבה חיובית נשפיע על עצמנו וכול מי שסובב אותנו. זה אומר שאנחנו שולטים במחשבותינו, העוצמה היא בידינו להכניס לעצמנו  מחשבות כמו אני שמח, אוהב, רגוע, בטוח, סולח, מוותר. מחשבות אלו מעצבות את דמותינו, אשיותינו ויכולתינו. הסביבה שלנו קולטת  את המסר והתגובה לא מאחרת לבוא.  את המחשבות אנחנו הופכים למילים. נוכל לזהות אדם עם חשיבה חיובית כאשר המילים בהם הוא משתמש יהיו חיוביות ותמיד יזהה הטוב שבאחר .    

זוגות המשקיעים במחשבה חיובית יביאו לשינוי מהותי בזוגיות שלהם: פחות עימותים וקונפליקטים, יותר מילים טובות, נטרול מחשבות מקבעות, בית יותר נינוח, יותר רגועים -  פחות מאוימים,  פחות ביקורת יותר עידוד ותמיכה .  זה תהליך מתמשך אבל עם השפעה על הסביבה הפנימית והחיצונית. כדאי לפנות למסגרת כדי לקבל  תמיכה והכוונה: הנחית זוגות ומשפחה, קורסים על חשיבה חיובית.


לא בכדי ציוו חז"ל   " הווה דן את כל האדם לכף זכות"
בספר בראשית מדובר על בריאת האדם.  האדם הראשון היה ברמה רוחנית גבוהה מאוד.  כל חושיו היו מפותחים עד מלוא הפוטנציאל שלהם כיאות ליציר כפיו של הקב"ה, והופעלו במלוא יכולתם. ראייתו הייתה ראייה אלוקית הוא ראה מתחילת העולם ועד סופו, לא הייתה מגבלה בראייה שלו, כמו כן יכול לבחון את אבריו הפנימיים של כל אדם ללא מכשיר אולטרסאונד או רנטגן. הוא טייל באותו " שדה אשר ברכו ה ' " מטעו של הקב"ה, ואכל מפרות עציו .  כאשר אכל מן העץ אשר עליו נצטווה לא לאכול ממנו, גברה חומריותו, חושיו כהו, ראייתו נתערפלה, וגן העדן שהשתרע סביבו נעלם.  חטאו של האדם אטם את אוזניו ערפל ראייתו ומנע ממנו לחוש את ההוויה בה הוא מוקף.  העירפול הזה מלווה אותנו מהאדם הראשון ועד היום –  זוהי תכונה ומהות שנשתרשה באדם ומכאן עלינו לשפוט כל אדם לכף זכות, כי רק  הקב"ה בוחן כליות ולב, רק  הקב"ה רואה באמת , רק הקב"ה יכול לצרף מחשבה למעשה . אבל אנחנו המהלכים בעולם כמעט עיוורים, כמעט חרשים, לא יכולים לצרף מחשבה למעשה. (רואים מעשה אך אין רואים  את המחשבה)
ועל כן עלינו לחשוב מחשבה חיובית על כל אדם .


הבעל מאחר לחזור הביתה, מיד צצות מחשבות, הנחות, תהיות, ספקות. דווקא היום שאני צריכה לצאת. הוא נכנס וכבר שטף של מחאות נגדו.

רגע , מה קרה באמת?
האם , היה לו פנצ'ר בגלגל דווקא היום?
ואולי הבוס עיכב אותו?
אנחנו  חושבים ונוטים להסיק מסכנות מיידיות, חושבים מחשבות שליליות.
אפשר גם אחרת! חשיבה חיובית זה אומר הערכת מצב מידית: לאחר הוא כבר אחר  את זה אי אפשר לשנות!   להפוך את המחשבה לחיובית: ודאי אם ידע שאני צריכה לצאת היה מגיע  בזמן, בטוח זה לא היה תלוי בו, הוא תמיד  מאוד מתחשב, אני חשובה לו מאוד  וכו...
כשהוא מגיע התנצלי שאת חייבת לרוץ הסבירי שאת בלחץ וצאי מיד.
תגלי שהאיחור עבר בשלום , ברוב המקרים.
מאוחר יותר בנחת בררי מה קרה.
עשי חשבון נפש, איך את בעצמך יכולת להימנע ממצב זה .
כמו: להודיע מראש  שאת צריכה לצאת, לדאוג לביבי סיטר אפילו למקרה שלא יגיע   וכו....
אל לנו למהר לשפוט, לקבוע ולהכריע, כאן המקום למחשבה קטנות האדם מול גדולתו של הבורא.

תרגיל לחשיבה חיובית :
תחשבו איזה שינוי הייתם רוצים להכניס היום לחיים שלכם, בחרו כמה הצהרות שמתאימות לכך. רשמו אותן ותחזרו עליהן יום  - יום במשך מס' שבועות .
ניתן לחזור על ההצהרות באופן אקראי כל פעם שנזכרים או לבחור זמנים קבועים, אם זה להתעורר איתן בבוקר, או לחזור עליהן לפני השינה. בזמן לחץ וחרדה, ניתן להכניס אותן לתרגילי מדיטציה, כל אחד ימצא את הדרך הייחודית שלו מה שעובד עבורו.
יש דברים שמאוד קשה לנו לעשות בהם שינויי, כדאי לכתוב אותם, אפילו לתלות שלטים בבית,
דוגמא : אני בוחר להיות שמח!  אני בוחר להיות רגוע! לילדים מתאים : אני אוהב ללמוד!
חשוב שנאמין בהצהרות שלנו, נאמין בעצמנו,  נאמין ביכולתנו לעשות שינויי למרות שעצם הראיה של השלטים  האינפורמציה חודרת למוחנו וכבר משפיעה עלינו.

אם עולה התנגדות – ניתן להוסיף: "אני משחרר כל התנגדות!  אני פותח עצמי לשינוי!  אני בטוח ומוגן תמיד!
אחת הדרכים הטובות לנטרל מסרים שליליים היא להגדיר אותם מחדש באופן חיובי. אפשר להשתמש בהומור ובכך להקטין את עוצמת השלילה ולפתוח ערוצים חיוביים חדשים.

נחזק את הדברים מהכתובים בתורתנו כיצד הכהן הגדול בבית המקדש עליו להיזהר מכל מחשבה  בשעה שניכנס לקודש הקודשים, בעוד שהיה ניקשר בשלשלאות כדי שאם חטא ניתן יהיה למשוך אותו. נלמד מכך שלמרות דרגתו הרוחנית הגבוהה גם הוא היה יכול להכשל במחשבה לא מתאימה. ולכן חשיבה חיובית זה השתדלות שתועיל לנו ואם נתמיד בה תשפר את חיינו.

"  אם תחשוב טוב יהיה טוב "  אדמור הצמח הצדיק .

מקורות :
- אתר – החיים כדרך .
- אתר – פורטל  אמא אדמה , מיסטיקה העידן החדש .
- אתר מאמרים  .
- ספר בעין יהודית :  יוחנן דוד סלומון , פרקים  מעשה והכוונה  והמציאות האחרת