חתונה יהודית
פירסום חתונה בדקה ה90 אירועים וחוויות ווידאו חתונה הנחות ומבצעים מאמרים רשימה אישית טיפים חתונה - ראשי
 
חדשות ומבצעים   
 השכרת חופות - חופת במבוק/ חופה יפנית במחיר הכי משלם
 אומנות הצילום צבי גלעד - מבצע חורף חם!!! 2 צלמי תמונות, אלבום דיגיטלי גדול, אלבומו הורים, סרט ערוך עם קליפים ברמה גבוה ביותר וצוות מגנטים ללא תוספת. במחיר ללא תחרות: רק 6300 ש"ח
 להקת הלל - מבצע מדהים!!! הרכב 5 נגנים רק ב4500 ₪
 משתלה מהלב - הנחה ללקוחות כל שמחה בהזמנת מזכרת מהאירוע מהמשתלה השיקומית
 ברכת כלה בעיצוב אישי - רוצים לפנק את הכלה בברכת כלה יחודית?
 ארמוניה - מבצע הדקה ה90 מחירים מיוחדים לתאריכים אחרונים לאירועי חנוכה

 

חתונה יהודית > מאמרים תורניים  >  הדרכה לחתונה > שיעורים שגברים צריכים ללמוד על יחסים מוצלחים

שיעורים שגברים צריכים ללמוד על יחסים מוצלחים  
18/06/2009

מאת אליוט כץ
צביקה הוא בעל רגיש, ומתאמץ מאוד לרצות את אשתו מירי, אבל כשיש בעיה שצריכים להתמודד אתה, הוא נראה אדיש. כשהיא מבקשת לשמוע את דעתו לגביהחלטה כלשהי, הוא עונה, "מה שאת חושבת". הוא רוצה להיות נחמד, אבל הוא לא מבין שהואמתסכל אותה.
אני מבין מדוע צביקה אינו בטוח בתפקידו. כמו גברים רביםבימינו, קיבלתי כל כך הרבה מסרים על איך הגבר צריך לנהוג בקשר הזוגי, עד שהתבלבלתי. מדי כמה שנים, התקשורת נותנת לנו רעיונות חדשים על מה שנדרש מן הגבר. במשך זמן מה, זה היה "הבחור הרגיש של העידן החדש". ואחר כך, "טיפוח עצמי" ותפיסה שגברים צריכיםלפתח את הצד הנשי שבתוכם.
שמעתי גברים נשואים שאומרים לגברים צעירים מהם שהמפתחלנישואין יציבים הוא: "כן, מותק." קיבלתי אימיילים מלאים בבדיחות שלועגות לגברים - כמו, למה פסיכואנליזה של גברים קלה יותר? כי לא צריכים להחזיר אותם לילדות.
בטלוויזיה, עברנו מ'אבא יודע הכי טוב' - שם היה האב גבר חכםואכפתי שלא טעה מעולם, להומר סימפסון - מוקיון שלא מסוגל לעשות שום דבר כמו שצריך. האם הומר סימפסון משקף באמת את מה שאנשים חושבים שגבר צריך להיות? בסקר עדכני שנערךבקנדה, למעלה מ-25% מהאבות בגילאי 18-34 מזדהים עם הומר סימפסון כשהם מדברים עםילדיהם על נושאים מורכבים, וכמעט 20% מהילדים הבוגרים, באותו טווח גילאים, מזהים אתאבא שלהם עם הומר.
עם כל כך הרבה רעיונות מבלבלים, התחלתי לחפש אחר החוכמההמתארת את תפקידו של הגבר במערכת יחסים. קראתי ספרים על נישואין. הם לא אמרו ליכלום. קראתי ספרים יהודיים על נישואין. הייתה בהם המון חוכמה, אבל אני חיפשתי אחרעצה ברורה לגבי דרכו של הגבר.
ואז חזרתי למקורות היהודיים עצמם. התחלתי באדם - הראשון בעולםשמתואר במערכת יחסים זוגית. אדם היה לבד. הוא רצה אישה. הוא ביקש מה' אישה וה' בראאת חוה להיות "עזר כנגדו" (בראשית ב', יח).
עזר כנגדו? מה זאת אומרת? חיפשתי במפרשים שבתחתית העמודשציטטו את הגמרא: "זכה - עזר; לא זכה - כנגדו להילחם".
אם גבר עובד על עצמוומפתח את עצמו להיות ראוי, האישה תהיה השותפה שלו. אם הוא לא, היא תהיהנגדו.
המשפט הבודד הזה שינה את כל המבט שלי על הזוגיות. המסר: העבודה מוטלת על הגבר. זו אחריותו. תפסיק להאשים אחרים. אם גבר עובד על עצמו ומפתחאת עצמו להיות ראוי, האישה תהיה השותפה שלו. אם הוא לא, היא תהיה נגדו.
מה קרה אחר כך בקשר הזוגי הראשון בעולם? אדם וחוה היו בגןעדן. הייתה להם מצווה אחת: לא לאכול מעץ הדעת.
חוה אוכלת ונותנת מהפרי לאדם. הוא אוכל אותו. אחר כך הואמסתתר בין הצמחים וה' שואל אותו: אדם, האם אכלת מפרי עץ הדעת שממנו ציוויתי עליך לאלאכול?
מה עושה אדם? האם הוא לוקח אחריות על מה שקרה?
לא. הוא אומר לאלוקים, "האישה שנתת עמדי, היא נתנה לי מן העץואוֹכֵל."
לא האמנתי למראה עיניי. הוא נכנע למעשה שידע שאסור לעשותו ואזהאשים את אשתו. חשבתי שרק הגברים של היום עושים את זה.
האם האשמת אשתו עזרה לאדם לחמוק מאחריות? ה' לא אמר, "הבנתי - היא דחפה אותך לזה. אתה לא אשם במה שקרה." בדיוק להפך: הוא מעניש את אדם על שאכל מןהפרי, וגם על כך שלא השתמש בשיקול דעתו. אני חושב שישמשמעות רבה בכך שאחד הלקחים הראשונים, בתחילת ספר בראשית, עוסק בתפקידו של הגברבמערכת הזוגית.
החיפוש שלי הוביל אותי לגלות המון חוכמה נצחית שבמשך דורותרבים לימדו אבות את בניהם - חוכמה שהיא כל כך רלוונטית היום. היעדרותו של האבבימינו - בין אם כתוצאה משעות עבודה רבות או בגלל גירושין - גרמה לכך שהמון בניםגדלו בלי מודל לחיקוי של דמות אב חזקה.
הנה חמישה דברים שלמדתי בחיפושיי אחר "דרכו האידיאלית של הגברבמערכת הזוגית":
שיעור ראשון: קח אחריות
למד מאדם. אל תעשה דברים שאתה יודע שאינם נכונים ואז תאשיםאחרים. אם אתה טועה, קח אחריות על מעשיך. הבעל אמור לנהל בחוכמה את משק ביתו. מנהללוקח אחריות. כפי שלמד אדם, גבר שמאשים אישהעל מה שהשתבש אינו זוכה לאהדה. לעתים קרובות הוא עדיין נחשב אחראי. אנשים ישאלו אותו, "למה נתת לזה לקרות?" גבר צריךלהתבונן בעצמו ולראות כיצד הוא יכול לשנות את מעשיו כדי לטפל כראוי במצבים דומים.
שיעור שני: גלה מנהיגות
אם גבר רוצה להיראות בעל ערך, ושתהיה לו מערכת יחסים טובה עם אישה, הוא צריך לגלות מנהיגות. כשהוא רואה מצב שאיתו צריכים להתמודד, הוא צריך לעשות את הצעד ולטפל בו. אנשים מעריצים את אלה שצועדים קדימה ראשונים ומטפליםבמצבים קשים. אנחנו לא מעריצים את אלה שעומדים מרחוק ומחכים שמישהו אחר יפתור את הבעיה.
יש גברים שנמנעים מלתפוס את המושכות משום שהם אינם רוצים שיבקרו אותם. הם חושבים שהם 'משחקים על בטוח'. אבל גבר צריך לומר: "אני אטפל בזה", ולנקוט יוזמה כדי למצוא פיתרון. אם אינך יודע מהו הפיתרון, עשה מה שעושים מנהיגים אחרים - התייעץ עם מקורות המידע הזמינים, שקיימים בשפע.
שיעור שלישי: היה החלטי
המלה בָּחוּר, מגלה את יכולת הבחירה של הנער הבוגר. גבר צריך להגיע להחלטות ולקחת אחריות על תוצאותיהן. אם הוא מסתייג מלהחליט, אשתו עלולה להתרעם עליו. יחד עם זאת, חלק מהיכולת להחליט זו הבנת גישתו של הזולת וגילוי גמישות. היא לא רוצה מישהו שישלוט בה, אבל היא גם לא רוצה מישהו שישאיר לה את כלההחלטות. גבר שחושש מהחלטות שגויות, צריך להבין שהאדם היחיד שיכול להחליט הוא זהשאינו חושש לעשות שגיאות.
שיעור רביעי: היה חזק
המשנה שואלת: איזהו גיבור? ועונה: הכובש את יצרו (פרקי אבותד', א). אדם שיכול להתגבר (שימו לב לשורש "גבר") על כעסו, עולה על אדם חזק מבחינהגופנית שיכול לכבוש עיר. התפוצצות מכעס עלולה לפגוע אנושות במערכת יחסים. אם אתהחושב שאינך מסוגל לשלוט בכעסך, דמיין שאתה כועס על מישהו, ואז הטלפון מצלצל ועל הקונמצא הבוס שלך. האם תירגע? כמובן, או שתאבד את משרתך. הימנעות מכעס אין פירושה התקפלות מול כל יחס גרוע; עליך לקבוע ברוגע גבולות ליחס שאתה מקבל מאחרים.
שיעור חמישי: תהיה גבר
להיות גבר זה לא להיות מאצ'ו. הגבריות כוללת מערכת תכונות חיוביות של החלטיות, ביטחון עצמי, עצמאות, רמה מוסרית גבוהה, משמעת עצמית, כנותויושר. לגבר גברי יש אומץ שמאפשר לו להתמודד עם קשיים, כאב או סכנה מבלי לסגת, למרות פחדיו.
נשי:  בקשו מבעליכן לקרוא את זה. גברים: אם לאחר שנים של צפייה בהומר סימפסון, לא שמעתם מעולם על הרעיונות האלה, שאלו את נשותיכם מה הן היו רוצות. אולי תופתעו מתגובותיהן.

מתוך: www.aish.com